Екологічний полімер — це просто й недорого
Поліетилен і поліпропілен є одними з основних видів полімерів, які використовують для виробництва пакувальних матеріалів. Поряд з їх основними і незаперечними перевагами вони володіють одним істотним недоліком — це період їх розкладу, який, за оцінками різних дослідників, триває до 400 років.
Відмовитися від використання в пакувальній індустрії цих та інших полімерів сьогодні практично неможливо, а застосовувати біополімери — занадто дорого, та й не завжди вони відповідають всім необхідним вимогам. Разом з тим проблема утилізації використаної упаковки з полімерів наростає з космічною швидкістю і потребує пошуку ефективних рішень.
Найбільш економічно вигідну технологію для вирішення цієї проблеми пропонує компанія Symphony Environmental (Великобританія). Така технологія полягає у застосуванні спеціальної добавки d2w™ при виготовленні пакувальних матеріалів. В результаті звичні полімери стають оксобиоразлагаемыми. Дана технологія використовується в більш ніж 60 країнах світу, що підтверджує її високу ефективність, а з недавнього часу ТОВ «ЛиГойл» пропонує її і в Україні.
Добавка d2w™ являє собою мастербатч, який застосовується при виготовленні різних виробів, у тому числі пакувальних матеріалів, тари і упаковки з поліетилену і поліпропілену. Її частка в композиції становить 1% до загальної кількості основної сировини. Така кількість добавки практично не змінює основні властивості кінцевих виробів, а лише додає їм ще одна перевага — оксобиоразлагаемость.
Як відомо, макромолекули поліетилену і поліпропілену складаються з атомів водню і вуглецю і пов'язані між собою в довгі переплетені ланцюга. Завдяки цьому матеріали з таких полімерів володіють еластичністю і міцністю, саме вони перешкоджають утворенню сполук атомів кисню і вуглецю, що ведуть до окислення, а, отже, і до розкладання (деструкції) полімеру. Молекулярна маса типового поліетилену дорівнює 300,000 а. е. м. (одиниць атомної маси), в той час як молекула води важить всього 18. е. м. А чим молекулярна маса нижче, тим слабкіше ланцюга і менше опір до окислення.
Рис. 1 Схема розкладання поліетилену
Добавка з d2w™ впливає саме на вуглецеві з'єднання довгих молекулярних ланцюгів полімеру, в результаті чого через певний проміжок часу вони руйнуються, активізуючи розщеплення полімеру. Виріб з нього стає крихким і швидко розпадається на дрібні пластівці.
Оскільки молекулярні ланцюга при деструкції полімеру зменшуються в розмірі, кисень отримує можливість з'єднатися з вуглецем і перетворитися на вуглекислий газ. Молекулярна маса полімеру швидко знижується до 40,000 та й на цьому етапі матеріал виробу стає гідрофільним (змочують водою), внаслідок чого мікроорганізми отримують доступ до вуглецю і водню. Вуглець «зникає» у вигляді С02, а водень — у вигляді Н20. Ця стадія і може бути названа «біологічним розпадом». Процес розкладання полімеру викликає будь-яка комбінація високої температури, світла і тиску, що діють як каталізатори і визначають швидкість і, відповідно, час розкладання.
Полимеры с добавкой могут также подвергаться вторичной переработке. Кроме того, добавка может быть использована при производстве изделий из вторичного сырья, превращая их в разлагаемые. Одним из уникальных свойств добавки d2w™ является то, что ее введением можно задать необходимый период времени до начала разложения полимера (от нескольких месяцев до нескольких лет). Это означает, что изделия сохранят все необходимые свойства в течение запланированного срока использования, и процесс разложения начнется только через заданный период времени.
В настоящее время, несмотря на сложную экономическую ситуацию, применение добавки d2w™ даст возможность не только опередить конкурентов на внутреннем рынке, но и стать конкурентными на рынках других стран, так как данная добавка сертифицирована по многим международным стандартам. Ведь то, что является инновацией у нас, уже давно стало обычным явлением за рубежом. Теперь, благодаря добавке d2w™, украинские изделия, в том числе упаковочные материалы, тара и упаковка из полимеров, могут пополнить свой арсенал еще одной положительной характеристикой — экологичностью.
Р. Капінус, ТОВ «ЛиГойл», Київ р.
- Упаковка подарунків — це фінальний штрих, який перетворює звичайний подарунок на справжній витвір мистецтва. Незалежно від того, чи готуєте ви сюрприз для близької людини чи колеги, красиво упакований подарунок завжди справляє враження.
- Новий рік — це свято, якого кожен з нас чекає з нетерпінням. Чарівність, затишок, надія на краще і, звісно ж, святкові декорації перетворюють цей день на особливу подію. За статистикою, близько 15% американців щорічно відвідують новорічні вечірки, а що вже казати про наші традиції! Новий рік — це час зібратися з друзями та сім’єю, прикрасити дім і створити атмосферу, яка запам’ятається на цілий рік.